کارگاه طراحی و ساخت پهپاد

کارگاه آموزشی طراحی و ساخت پهپاد ویژه مدارس برای دانش آموزان متوسطه اول و متوسطه دوم قابل ارایه است. دانش آموزان این دو مقطع با هر سطح آموزشی، می توانند در این دوره شرکت نمایند.

آزمون آنلاین شیمانا

  • دبستان تا دکتری
  • انتخاب مبحث آزمون به دلخواه
  • زمان بندی طبق استاندارد سازمان سنجش
  • کارنامه تفکیکی
  • پاسخ نامه تستی و تشریحی
  • مراقب هوشمند مجازی و...

دعوت به همکاری

شیمانا در راستای توسعه تعامل با اولیا آموزشی به ویژه معلمان، دبیران، مشاوران و اساتید از ابتدایی تا دکتری، در نظر دارد تعداد معدودی حساب کاربری رایگان در اختیار این عزیزان قرار دهد.

دیکشنری شیمانا

برگرفته از معتبرترین دیکشنری های لاتین شامل بیش از 109000 واژه لاتین. این دیکشنری دوطرفه است، یعنی هم قابلیت ترجمه فارسی به انگلیسی و هم انگلیسی به فارسی را دارد. جملات نمونه، فونوتیک، مترادف و متضادها، تلفظ صوتی، تاریخچه واژه و ... از دیگر ویژگی های منحصر به فرد دیکشنری شیمانا است.

هادی شریفیان هادی شریفیان منتشر شده در جمعه 1396/7/21 ساعت 06:31

قابلیت‌های بالای زبان فارسی در تولید علم

حدود 7 هزار زبان در دنیا وجود دارد که از این تعداد 3866 زبان، دارای نظام نوشتاری هستند و از آن میان هم فقط تعداد محدودی از گونه علمی برخوردارند.

پژوهشگر ارشد گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: امروزه زبان فارسی از جمله زبان‌هایی است که دارای یک گونه علمی مستحکم و قوی است.

به گزارش ایسنا، دکتر رضا عطاریان در خصوص مفهوم «زبان علم» گفت: در هر زبان گونه‌های کاربردی مختلفی وجود دارد چون گونه رسمی، گونه ادبی، گونه علمی و غیره و منظور از گونه‌های کاربردی زبان شیوه‌های متفاوت گفتار و نوشتار در موقعیت‌های اجتماعی مختلف است.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های «زبان علم» و یا به عبارت دقیق‌تر گونه علمی در هر زبان این است که در عین حال که از قواعد کلی آن زبان تبعیت می‌کند، دارای استثناها و شیوه‌ها و قواعد و واژگان خاص خود است که البته این قواعد و واژگان با توافق ضمنی و جمعی جامعه علمی به وجود آمده و استاندارد شده است.

پژوهشگر ارشد گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: بر اساس آمار ارائه شده در «اتنولوگ» (Ethnologue) که پایگاه اطلاعاتی معتبری در زمینه رده‌شناسی زبان‌هاست، حدود 7 هزار زبان در دنیا وجود دارد که از این تعداد 3866 زبان، دارای نظام نوشتاری هستند و از آن میان هم فقط تعداد محدودی از گونه علمی برخوردارند.

پژوهشگر اصطلاح شناسی زبان فارسی اظهار کرد: اصولاً تقویت زبان مادری و ایجاد یک گونه علمی در ساختار آن به توسعه بیشتر علمی و فرهنگی جوامع کمک می‌کند و بدین جهت برخی از کشورها در مسیر توسعه علمی خود ترجیح داده‌اند که یک زبان خارجی را به عنوان زبان علمی انتخاب کنند، مانند هند و پاکستان و اما کشورهای دیگری چون ژاپن، ایران و ترکیه تلاش کرده‌اند تا با بالا بردن قابلیت‌های زبان مادری آن را تا حد «زبان علم» ارتقاء بخشند.

عطاریان با تاکید بر تقویت زبان مادری گفت: کریستین گالینسکی رئیس «اینفوترم» (Infoterm) (سازمان جهانی اصطلاح شناسی وابسته به سازمان یونسکو) معتقد است که کشف دنیای خارج در مرحله اول از طریق زبان مادری ایجاد می‌شود و بنابراین کسانی که زبان مادری‌شان از نظر اصطلاحات تخصصی، آن طور که باید و شاید، توسعه نیافته است یا آن‌هایی که از به کار بردن زبان مادری خود در آموزش، دسترسی به اطلاعات یا تعامل در محیط‌های کاری منع شده‌اند، دچار نوعی محرومیت علمی و آموزشی هستند و این محرومیت نهایتاً توسعه علمی و به تبع آن توسعه فرهنگی و اقتصادی را مختل می‌کند.

وی افزود: بی جهت نیست که سازمان یونسکو روز 21 فوریه را به عنوان «روز جهانی زبان مادری» مشخص کرده است و کشورها را ترغیب به تقویت زبان مادری خود می‌کند.

عطاریان در ادامه تشریح کرد: در ایران از زمان 1230 شمسی که مدرسه دارالفنون در دوره قاجار تأسیس شد، اولین معلمان مدعو که اتریشی بودند به اهمیت و نقش زبان مادری در آموزش علوم و رابطه آن با توسعه همه جانبه جامعه پی برده و در این زمینه سعی و اهتمام ویژه‌ای کردند، از جمله آن که جزوات و کتاب‌های آموزشی به زبان فارسی رفته رفته توسط این معلمان و یا مترجمان تألیف و منتشر شد.

پژوهشگر اصطلاح‌شناسی زبان فارسی ادامه داد: از سوی دیگر آن که در ضمن ترجمه منابع کتبی و یا تقریرات معلمان در کلاس درس از فرانسه (که زبان علمی بین‌المللی آن زمان بود)، معادل‌یابی‌های بسیاری برای اصطلاحات علمی صورت پذیرفت و هسته‌های اولیه یک زبان علمی فارسی به تدریج شکل گرفت. خوشبختانه سنت آموزش علوم جدید به زبان فارسی در دوره‌های بعد مثلاً با تأسیس مؤسساتی همچون دارالمعلمین عالی و دانشگاه تهران تداوم یافت و امروزه زبان فارسی از جمله زبان‌هایی است که دارای یک گونه علمی مستحکم و قوی است.

عطاریان در مورد جایگاه فعلی زبان فارسی افزود: طبق آمارهای رسمی اعلام شده رتبه زبان فارسی در ویکی ‌پدیا تا فوریه 2013 هجدهم بوده است.

وی همچنین در خصوص میزان استفاده از زبان فارسی در مقالات علمی دنیا بر اساس آمار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در سال 2014 سهم مقالات علمی فارسی از کل تولیدات علمی دنیا 0/06 درصد بوده است.

عطاریان ادامه داد: دستیابی به این موقعیت تصادفی نبوده است، بلکه حاصل تلاش جامعه علمی ایران در 170 سال گذشته (از تأسیس دارالفنون) و یا به بیان دقیق‌تر در 80 سال گذشته و از تأسیس فرهنگستان اول در سال 1314 به عنوان اولین نهاد رسمی برنامه‌ریزی زبان فارسی بوده است.

پژوهشگر اصطلاح‌شناسی زبان فارسی در خصوص اقدامات لازم برای گسترش و تقویت زبان علم گفت: باید با تقویت و گسترش نقش‌های سه گانه فرهنگستان یعنی تشویق و راهنمایی و ابزارسازی و تهیه و تألیف منابعی مانند فرهنگ‌ها و واژه‌نامه‌های تخصصی، اصطلاح نامه‌ها و کتابچه‌های آموزشی در زمینه واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی، انگیزش و پذیرش جامعه علمی را افزایش داد.

وی در خصوص تقویت زبان علم اضافه کرد: متخصصان و جوامع علمی باید کانون توجه و گروه هدف فرهنگستان باشند، چرا که مردم در زمینه استفاده از واژه‌های علمی تابع متخصصان هستند و آن‌ها باید ضرورت واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی را در آموزش و توسعه علمی دریابند و با کمک فرهنگستان مهارت لازم را در زمینه واژه‌گزینی کسب کنند و در آن صورت، ظرفیت‌های فرهنگستان می‌تواند بیشتر صرف پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت شود.

عطاریان به مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این همه مرهون تلاش‌های بسیاری است که در طول تاریخ علمی ما شکل گرفته و لذا شایسته است که آن را ارج نهاده و به پیشبرد و ارتقای هر چه بیشتر آن کمک کنیمتازه های وبسایت

admin

admin

پرسپولیس به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد. 10 مهر مهمان السد قطر و بازی برگشت 1 آبان استادیوم آزادی. جالبه که اگه بره فینال باز هم بازی برگشت میزبان خواهد بود.

گزارش تصویری از حضور پهپاد سیرنگ در نمایشگاه آی فارم

گزارش تصویری از حضور پهپاد سیرنگ در نمایشگاه آی فارم

نمایشگاه آی فارم از تاریخ 21 تا 24 شهریور در شهرآفتاب تهران برگزار شد. این نمایشگاه مخصوص ماشین آلات و ادوات کشاورزی بود.
admin

admin

غرفه شرکت پرواز گستران نگارین سیرنگ در آیفارم

ai

ai

سامانه های پرسش و پاسخ به زبان های طبیعی یکی از زیر شاخه های پردازش زبان طبیعی محسوب می شوند. در زبان های غیرفارسی، به خصوص انگلیسی منابع متعددی موجود است که بر روی سامانه های پرسش و پاسخ به زبان انگلیسی کار کرده اند. اما در زبان فارسی پژوهش ها بسیار محدود است. توضیحات بیشتر

ai

ai

بیش برازش داده ها! چالشی فراگیر که در اکثر روش های یادگیری ماشین خودنمایی می کند. برای نمونه در یادگیری ماشین به روش درخت تصمیم دو دلیل اصلی بیش برازش داده ها یا همان overfitting داده های نویز آموزشی و داده های آموزشی ناکافی می باشد. بیشتر بخوانید

بیش برازش در درخت تصمیم

بیش برازش در درخت تصمیم

یکی از چالش های موجود در حوزه یادگیری ماشین، بیش برازش یا overfitting است. دلایل گوناگونی برای رخ دادن بیش برازش در روش درخت تصمیم وجود دارد که 2 تا از مهم ترین آنها عبارتند از: عمق زیاد درخت تصمیم و داده های آموزشی ناکافی
pahpad

pahpad

همراهان گرامی، دومین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی، ماشین آلات و صنایع وابسته iFarm در شهر آفتاب تهران در حال برگزاری است و تا 24 شهریور ادامه دارد. ما هم در این نمایشگاه حضور داریم و منتظر تشریف فرمایی شما هستیم. جزئیات بیشتر نمایشگاه

دومین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی iFarm

دومین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی iFarm

از تاریخ 21 تا 24 شهریور 1397 دومین نمایشگاه بین المللی صنعت کشاورزی، ماشین آلات و صنایع وابسته با نام مستعار iFarm برگزار می شود. این نمایشگاه امروز چهارشنبه آغاز به کار کرد.
drone

drone

یکی دیگر از کاربردهای غیرنظامی پهپادها، شرکت در عملیات امداد و نجات و کمک به تیم های انسانی است. از طریق ارسال غذا و دارو و یا وسایل نجات. بیشتر بخوانید.

کاربردهای غیرنظامی پهپاد مولتی کوپتر - امداد و نجات

کاربردهای غیرنظامی پهپاد مولتی کوپتر - امداد و نجات

معمولا عملیات امداد و نجات جنگی است علیه زمان. شما نیاز دارید تا عملیات نجات هر چه سریع تر و در آرامش کامل انجام شود.

کانال تلگرام شیمانا

برای ارتباط بیشتر با کاربران شیمانا و ارایه خدمات بهتر، کانال تلگرام شیمانا در تاریخ 6 بهمن 1394 راه اندازی شد.

در این کانال خدمات آموزشی متنوعی به صورت رایگان ارایه می شود.

پرواز عملیاتی پهپاد سمپاش

این هم پهپاد سمپاش! عکس هایی از تست و راه اندازی ش رو براتون میذارم. قرن 21 عصر فرمانروایی تکنولوژی محسوب میشه و این موضوع در تمام زمینه ها ورود پیدا کرده. مکان تصویر: مزارع چغندر در استان سمنان شهرستان شاهرود و روستای قدیمی نردین

مولتی روتور (مولتی کوپتر)

علت پیدایش مولتی روتورها تعداد قطعات متحرک اندک آنها بود. چراکه هر قدر تعداد قطعات متحرک در یک پرنده بیشتر باشد، پایداری و کنترل آن چالش برانگیزتر است.

به مولتی روتورها، دراون drone هم گفته می شود. مولتی روتورها بر اساس تعداد موتورهای آنها نام گذاری می شوند.

ربات های شیمانا در تلگرام

شیمانا خدمات آموزش و آزمون آنلاین خود را در فضای تلگرام نیز ارایه می دهد. برای استفاده از خدمات ربات های شیمانا، بر روی هر عنوان کلیک کنید.

پهپاد کشاورزی

پهپادهای کشاورزی در چند سال اخیر رشد خوبی در ایران داشته اند. از مزایای این گونه پهپادها سم پاشی با هزینه کمتر و در زمان کوتاه تر است. همچنین مصرف آب در این روش 10 درصد روش های سنتی است.

آزمون آنلاین آیین نامه رانندگی

برای آَشنایی متقاضیان دریافت گواهینامه پایه سوم راهنمایی و رانندگی، آزمون های آنلاین به صورت استاندارد 30 سوالی و زمان 20 دقیقه ای به صورت کاملا رایگان برای شما تدارک دیده شده است.